Zabawy sensoryczne dla malucha cz.I

Zabawy sensoryczne to codzienność w naszym żłobku. Stymulowanie zmysłów jest ważne z punktu widzenia całościowego wspierania rozwoju małych dzieci. Warto skupić się na tego rodzaju zabawach, pomimo że wiążą się często z bałaganem, praniem i pucowaniem dzieciaków. Niektóre z nich można śmiało wykorzystać jako zabawy na zewnątrz, ułatwiając sobie trochę pracę. W tym wpisie pokażemy te zabawy, które akurat nie wymagają dużo brudzenia, ale są różnie wartościowe. Świetne do wykorzystania zarówno w żłobku, przedszkolu, jak i w domu.

Przesypywanie

Najbardziej wciągająca zabawa dla roczniaka? Wsypywanie, wysypywanie, przesypywanie. Potrzebujemy wszelkiego rodzaju dostępnych artykułów spożywczych (świetnie sprawdza się fasola i ciecierzyca), kilku miseczek lub kubeczków, łyżki, butelki i zabawa na długie minuty gotowa! (chciałam napisać „długie godziny”, ale czy widział ktoś roczniaka, który siedzi tyle czasu na pupie?). Oczywiście zabawy tego typu są świetne również dla młodszych i starszych maluchów.

Czyste malowanie farbami

Świetna sprawa – zero bałaganu, dziecko szczęśliwe, doznania sensoryczne bardzo przyjemne – czego chcieć więcej? W woreczku strunowym lub szczelnie zaklejonej taśmą koszulce zamykamy kilka kleksów farbki. Najlepiej użyć kilku kolorów i przy okazji obserwować istne „czary mary”, jak kolory się ze sobą łączą. Na woreczku można coś narysować i zachęcić dzieci do pomalowania obrazka.

Różności w woreczku

Zostając w temacie woreczków strunowych. Trochę żelu do włosów lub do kąpieli (fajnie też się sprawdza żel do usg) i różne różności typu: pompony, piórka, guziki, plastikowe kulki itp. Przyklejamy woreczek na oknie lub na ścianie. Zachwyt maluchów gwarantowany!

Szukanie skarbów

Wyławianie większych elementów z mniejszych. U nas było to wyławianie małych kurczaków z mieszanki cukru, kaszy, płatków jaglanych i różnych rodzajów makaronu, ale można użyć wszystkiego, co przyjdzie wam do głowy.

Mata sensoryczna

Mata sensoryczna stworzona z nieużywanych puzzli piankowych i materiałów takich jak: filc, gąbka, rurki, fasola, folia itp. Świetna zarówno dla starszych dzieci jako ścieżka sensoryczna do chodzenia gołymi stópkami oraz dla maluszków, które mogą dotykać rączkami lub raczkować po macie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *